Blog

Inne tematy

Jak ująć w księgach rachunkowych wydatki świąteczne firmy?

3 stycznia 2018, Autor: Pro Rachunkowość

Co roku w okresie świąt wiele firm wysyła do swoich partnerów biznesowych kartki świąteczne oraz organizuje dla pracowników imprezy firmowe związane z zakończeniem roku albo po prostu jubileuszem firmy. Jedno i drugie można ująć w wydatkach firmy i zaksięgować przy pełnej księgowości. Jak to zrobić?

Wydatki na świąteczne kartki

Co prawda w razie wątpliwości warto zgłosić się do Urzędu Skarbowego po indywidualną interpretację, ale dotychczasowe interpretacje wskazują, że zakup kartek świątecznych, na których jest widoczne logo firmy i które zostaną wysłane kontrahentom można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dlatego koszt zakupu takich kartek powinien być odnotowany na koncie „Pozostałe koszty”.

Jest to możliwe, ponieważ od 2007 roku wydatki uznawane na reklamę, w tym niepubliczną, jak kartki świąteczne z logo firmy mogą być zaliczone w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodu. Kartki świąteczne z widocznym logo można więc traktować jako zachętę do nabycia towaru czy skorzystania z usług firmy, która kartki wysłała.

W ewidencji księgowej takie koszty zakupu na podstawie faktury VAT za usługi obce na cele reklamy trzeba odnotować na kontach Wn „Pozostałe koszty” i Ma „Rozliczenie zakupu”.

Firmowa Wigilia a wydatki na zorganizowanie imprezy

Zorganizowanie spotkania dla pracowników w restauracji również można ująć w kosztach. Na podstawie faktury VAT księguje się w księgach rachunkowych to spotkanie w kosztach podstawowej działalności organizacyjnej jednostki. Koszty te można ująć na kontach „Pozostałe koszty rodzajowe” lub „Koszty zarządu”. Jednak jeśli w ramach urządzanej imprezy firmowej wykupywana jest usługa gastronomiczna, to niestety prawo do odliczenia VAT nie będzie przysługiwało. Wynika to z ustawy o VAT artykuł 88 ustęp 1 punkt 4.

Ale jeśli spotkanie jest organizowane w siedzibie firmy to pracodawca może ująć zakup napojów i drobnego poczęstunku w księgach rachunkowych jako koszty działalności operacyjnej na podstawie faktury VAT za zakupione produkty.

11 − trzy =