Blog

Podatki

Obowiązek kasy rejestrującej od 2018r.

3 stycznia 2018, Autor: Pro Rachunkowość

Projekt rządowej ustawy zakłada, że od 2018 roku w życie wejdzie obowiązek posiadania kasy rejestrującej w kilku ważniejszych usługach. Przede wszystkim osoby prowadzące działalność kulturalną oraz rozrywkową będą musiały zainwestować w kasę fiskalną, aby dokumentować swoje działania pod kątem finansowym. Tyczy się to głównie przedstawień cyrkowych, a więc w każdym cyrku powinna zostać zainstalowana taka kasa fiskalna, aby można było rejestrować na niej wszelkie czynności transakcyjne.

Usługi związane z rozrywką i rekreacją

Od 2018 roku kasa fiskalna będzie musiała pojawić się również w usługach związanych z rozrywką i rekreacją, a więc na salach tanecznych, w parkach rozrywki, wesołych miasteczkach oraz na dyskotekach. Do tej pory często odchodziło się od posiadania kasy fiskalnej w takich miejscach, ale teraz właściciele nie będą mieli już innego wyjścia. Bardzo ważne jest też to, że kasa fiskalna powinna pojawić się w firmach zajmujących się działalnością wymiany walut, a więc np. w kantorach, wyłączając z tego kasy oszczędnościowe oraz banki.

Co z kantorami internetowymi?

Problem pojawia się jednak, gdy weźmie się pod lupę kantory internetowe, które powstają w coraz większej ilości na polskim rynku. Wydanie paragonu nie jest możliwe w wersji elektronicznej, a listowne wysyłanie takich paragonów jest niezbyt opłacalne dla właścicieli takich kantorów, dlatego też taka opcja nie wchodzi w grę. Co do takich działalności ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęto, ale istnieje możliwość, że w tym zakresie działań odejdzie się od konieczności posiadania kasy fiskalnej, choć nic nie jest przesądzone. Brak kasy fiskalnej od początku 2018 roku, w miejscach wymienionych powyżej, w których będzie musiała się ona znajdować będzie groził surowymi sankcjami finansowymi oraz prawnymi, dlatego też wiele osób będzie musiało zainwestować pieniądze w prawidłowo działającą kasę fiskalną, aby zadbać o swój biznes. Kasy trzeba będzie stosować nie patrząc na to, jaki obrót będzie się osiągało.

trzynaście − 11 =